Mobil versus já, já versus mobil

by - 2/22/2020Ahoj!
Nedávno jsem viděla zajímavé video na téma závislost na moderních technologiích a to mě donutilo přemýšlet. Opravdu hluboce zapřemýšlet. Kolik času denně trávíte s mobilem v ruce a s očima přilepenýma k svítící obrazovce? Pohybujete se v řádu hodin? Je váš chytrý telefon to první, co ráno vidíte, a to poslední, co večer dáváte z ruky? U mně tomu tak bohužel v drtivé většině případů, což si  žádá změnu.
Hi!
Recently I watched an interesting video about addiction to modern technology and it made me think. Like really deeply think. How much time in a day do you spend with your cell phone in your hand and eyes stuck to the illuminating screen? Do you count it in hours? Is your smartphone the first thing you see in the morning, and the last thing you put away in the evening? Unfortunately, this is my case in the vast majority of days, which is calling for a change.Nikdy bych neřekla, že mám problém s nadužíváním mobilního telefonu. Často ho potřebuji k praktickým a potřebným záležitostem (emaily, mapy, kalendář, fotky). Dokonce i Facebook a Instagram mohou spadat do kategorie užitečné - navazování a udržování pracovních kontaktů, hledání zajímavých příležitostí apod. Mobilní přístroj má tisíc využití a výhod, v současném světě se bez něj prakticky neobejdete. Ale to neznamená, že by si z něj člověk měl udělat nejlepšího přítele.
I would never say I have a problem with smartphone overuse. I often need it for practical and necessary matters (emails, maps, calendar, photos). Even Facebook and Instagram can be in the category of useful - making and maintaining business contacts, finding interesting opportunities, etc. A mobile device has a thousand uses and benefits, you can hardly exist without it in today's world. But that doesn't mean you should make it your best friend.

By Luke Brookes

Kromě všech užitečných věcí nabízí mobil také řadu lákadel. Obsahuje nekonečné množství kontentu. Tady není žádné dno. Pokud se náhodou začněte nudit, vždy si můžete stáhnout další aplikaci a pokračujete dál. Aplikace jsou vytvořené taky, aby se vám přizpůsobily a ukazovaly přesně to, co chcete vidět. Proto nemáte důvod se je opouštět. Mobilní telefon vás zachrání na nudném večírku, nebo při čekání na autobus, u zubaře. Je malý a skladný, takže si ho můžete vzít všude s sebou. A další dílek do skládačky: Život ve velkoměstě jako Londýn může být osamělý. Možná protože zdejší jsou zvyklí užít telefon mnohem, mnohem víc než jsem pozorovala v Česku. Na všechno mají aplikace. Taxi, nakupování, randění, pomalu to nahrazuje veškerou komunikaci. Pokud se člověk pohybuje ve uměleckém světě a mediálním průmyslu, využití obrazovek ještě víc vzrůstá.
Apart from all useful things, a mobile phone also offers a number of seductive attractions. It contains an infinite amount of content. There's no end. If you happen to get bored, you can always download another app and continue the ride. All apps are designed to adapt to you and show you what you really want to see. Therefore, you have no reason to leave them. A cell phone will save you at a boring party or while you are waiting for a bus, at the dentist... It is small and compact so you can take it with you everywhere. And another puzzle piece: Life in a big city like London can be lonely. Maybe because locals are used to using the phone much, much more than I have seen in the Czech Republic. They have apps literally for everything. Taxi, shopping, dating, it is slowly replacing all communication. Especially in the art world and  media industry, the use of screens increases even more.


By Mimo Maciaszek

Londýn je velmi uspěchané město, každý je sám o sobě dost zaneprázdněný a já nejsem výjimkou. Studium na vysoké a do toho práce výrazně stěžuje se pravidelně setkávat s přáteli, kteří ke všemu bydlí na druhém konci města (spoiler alert: Londýn je fakt obrovský). Mobil nabízí spojení s přáteli, i když se zrovna nelze sejít tváří v tvář. Skvělé! Ovšem někteří lidé upřednostňují virtuální konverzaci nade vše ostatní a to už začíná být děsivé. Komunikovat přes telefon je bezpečné, vždycky můžete druhé zablokovat, používat falešné účty, vypnout wi-fi. Pro lidi bojující s úzkostí jako já, je to vlastně skvělá výhra. 
London is a very busy city, everyone is busy on its own and I'm no exception. Studying college and working in the same time makes it significantly difficult for me to meet regularly with friends who live on the other side of the city (spoiler alert: London is really huge). A phone offers you a connection with your friends when you can't meet them face to face. Great! But some people prefer to use virtual conversion over everything else, and that is starting to be scary. To communicate through a mobile phone is safe, you can always block others, use fake accounts, turn wi-fi off. For people fighting anxiety like me, it's actually a great win.

By Francesco Ciccolella

Nebo možná není. Protože úzkost z potkávání lidi ve výsledku ještě vzroste, už navždy budete chtít zůstat schovaní za obrazovkou. Já chci, aby mobil sloužil mě, nikoliv já jemu. Chci, abych pořád byla schopná zapamatovat si cestu bez Google map, chci si popovídat s přítelkyní v kavárně, přečíst si knihu, ne Facebookovou zeď. Říct, co mi vadí, danému člověku do očí, ne mu poslat zprávu. Já naprosto uznávám a oceňuji možnosti, které nám moderní technologie přináší a nezříkám se jejich užívání, ale se nechci svého mobilu držet celý den. Radši se naučit nový jazyk, než sledovat stupidní videa na Youtube. Amen. 
Or maybe not. An anxiety of meeting people increases in the end, you'll want to stay hidden behind the screen forever. I want my smartphone to serve me, not in the opposite way. I want to still be able to memorize a journey without Google maps, chat with a friend in a cafe, read a book, not a Facebook wall. To tell a person what is bothering me about him/her, not just send a message. I totally acknowledge and appreciate the possibilities that modern technology brings us and I do not renounce its use, but I do not want to hold my mobile all day. Rather learn a new language than watch stupid videos on Youtube. Amen.

Maddie
Prosím, podpořte mě na sociálních sítích. :)

You May Also Like

14 komentářů

 1. ach ano, telefon je první věc, kterou vidím ráno, a poslední věc, kterou vidím večer 😊
  ale není to tak špatné, když na to nemůžu něco zkontrolovat, nepanikařím 😊
  zatímco to opravdu funguje skvěle jako „milenec času“ v čekárně nebo na nudném setkání ☺
  pozdravy
  Lili

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mobil má určitě mnoho výhod jako právě zabití nudy, když z ní člověk nemůže uniknout. Ale kniha nebo konverzace je taky fajn. :)

   Vymazat
 2. Zajímavý článek. Myslím, že bez mobilního telefonu bychom se v dnešní době už neobešli. Já určitě ne, klidně to přiznám. :) Je ale třeba nějak si nastavit "pravidla", jak dlouho na mobilu strávíme. :)
  Mně se osvědčilo, jednou za čas (např. při nějakém výletě) vypnout Wi-fi, schovat mobil do kabelky a užít si "mobilní detox". Je to očišťující a člověk si může ověřit, jestli není závislý... :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to o tolik jednodušší, když máš telefon po ruce. :D
   Mobilní detox považuju za naprosto nezbytný. Jednou za čas.

   Vymazat
 3. Skvělé zamyšlení :) Taky bojujeme s mým telefonem o dominanci. Zatím on poslouchá mě, takže je to pozitivní :) Na noc se vypíná, ať si trochu odpočine, spoustu vychytávek, jako je určení polohy a tak, nepotřebuju :) Stejně tak mi ke štěstí stačí Instagram a Facebook. Když vidím mobil mladší sestřenky, která ještě stíhá konverzovat na Whatsappu, seznamkách, twitterů a všem možném ještě, tak nestačím valit oči :D nechtěla bych být takovým otrokem aplikací a soc.sítí :) Není nic lepšího než zajítna skutečné kafe a pokec :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych taky nestíhala víc sociálních médií než Facebook a Instagram, to je tak akorát. Nechci se nechat zahltit aplikacemi.

   Souhlasím, není nad reálné setkání. :))

   Vymazat
 4. Na univerzite som so spolužiakmi minulý semester robila výskum na túto tému, zozbierali sme okolo 450 respondentov a ich údajov koľko času trávia na mobiloch (je na to šikovná appka na meranie alebo iphony to majú automaticky) a výsledky sú rôzne, ale boli sme nad priemerom EU �� Ono podľa mňa veľa záleží aj o akého človeka ide a či technológie využíva na prácu a podobne �� Možno to nie je úplne dobre využívať ich nadmieru, na druhej strane, je to už bežná prax a myslím, že s ďalšími generáciami to bude len výraznejšie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je užitečný výzkum!

   Máš nejspíš pravdu s dalšími generacemi, otázka je, jestli to je dobře nebo špatně...

   Vymazat
 5. Musím se přiznat a předem se omlouvám, že mě více než samotný text zaujaly vybrané obrázkye, které jsou trefné a moc hezky zpracované! S tím telefonem je to ošemetný, protože jak jsi psala, někdy je prostě potřeba. K většinou kamarádek na vš nemám možnost se vidět denně, když chci něco probrat, tak prostě fb je jednodušší volba. Někdy se ale snažím večerní projíždění fb nahradit čtením. A to platí i ve vlacích.

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si nemyslím, že užívání mobilů a konverzace skrz média je kompletně špatně, jenom to nesmí zcela nahradit reálné vztahy a setkání. :)

   Vymazat
 6. Bohužel je to tak. Zrovna před pár dny jsem přemýšlela, jestli si ještě pamatuji, jaké to bylo bez telefonů a aplikací na všechno... Kolik jsem to stíhala :D
  Musím říct, že sama se snažím čas na mobilu využívat produktivně, no občas to opravdu sklouzne k bezcílnému bloumání na instagramu, ale zase si myslím, že vím, kdy telefon odložit. S přáteli, s rodinou, když se mazlím s mými morčáky, atd. Dělám si třeba fotky nebo si zapíšu myšlenku, ale telefon odkládám a vše se snažím zpracovávat později, i stories a fotky přidávám s velkým zpožděním, kolikrát se mě mamka ptá na telefonu, kde jsme a přitom je to měsíc staré :D
  Technologie všeobecně jsou prostě super a mohou nám pomáhat a usnadňovat věci, pokud známe jejich míru...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím. Člověk musí vědět, kdy je čas telefon necháte být a užívat si reálný svět. :)

   Vymazat
 7. Jakožto mobil u mě je hned první ráno i poslední před spaním. I když jde převážně o budík. :D Jen ráno se podívám na zprávy a zda nic neodpadlo. Jinak ale větší čas tedy trávím na notebooku. Hlavně, díky škole.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Notebook je další věc :D Ale když to souvisí se školou, je to v pořádku :)

   Vymazat